Wypełnienie
Paleta Atrybuty składa się z list rozwijanych oraz przycisków, umożliwiających wybór różnych stylów i kolorów wypełnienia. Jako wypełnienia można użyć koloru jednolitego, wzoru (z rozróżnieniem na kolor pierwszego planu i tła), kreskowania, motywu, gradientu lub obrazu; można także całkowicie pominąć wypełnienie. Wypełnienie można przypisywać do wszystkich typów obiektów płaskich posiadających opcję wypełnienia, w tym do ścian (te zasoby zastosowane do ścian wyświetlane są tylko w rzucie 2D/głównym), teł tekstu i arkuszy kalkulacyjnych oraz obiektów parametrycznych zawierających obiekt 2D.
Kreskowania, motywy, gradienty i obrazy to zasoby dostępne w Menedżerze zasobów i Próbniku zasobów. Program Vectorworks umożliwia korzystanie z wiele zasobów bibliotecznych, które można stosować od razu lub odwzorowywać na obiekcie, a następnie edytować według uznania. Oprócz tego można również tworzyć własne zasoby (wypełnienia) zgodnie z opisem, podanym w zagadnieniu: Tworzenie atrybutów i ich edycja.
Za pomocą palety Atrybuty można przypisywać tylko zasoby reprezentujące typy wypełnienia. Oznacza to, że zasoby takie jak tekstury czy materiały nie są dostępne w palecie Atrybuty. Komponenty i obiekty, do których przypisano materiał (będący zasobem; wymagana wersja branżowa Vectorworks) automatycznie przyjmują wypełnienie materiału, zastępując w ten sposób ustawienia wypełnienia zarówno zdefiniowane ręcznie, jak i za pośrednictwem klasy.
Aby przypisać wypełnienie do obiektu, wykonaj następujące kroki:
Zaznacz obiekt.
Postępuj zgodnie z jedną następujących metod pracy:
Korzystając z palety Atrybuty, wybierz styl wypełnienia: jednolity kolor, wzór, kreskowanie, motyw, gradient lub obraz. Aby wskazać inny zasób, kliknij w polu wypełnienia podgląd bieżącego wypełnienia. Po otwarciu Próbnika zasobów kliknij dwukrotnie żądany zasób, aby go zastosować.
Jeśli korzystasz z Menedżera zasobów, kliknij prawym przyciskiem myszy zasób, a następnie wybierz z menu kontekstowego polecenie Zastosuj. Możesz też kliknąć zasób dwukrotnie lub przeciągnąć go na obiekt, aby go zastosować.
Kreskowania, podobnie jak Atrybuty, można przypisywać również za pomocą klasy obiektu (zob. Ustawianie atrybutów według klasy) lub przy użyciu narzędzia Pipeta (zob. Przenoszenie atrybutów).
Oprócz stylów kreskowania skojarzonego, które są dostępne w palecie Atrybuty, można dodawać do obiektu kreskowania nieskojarzone, nakładane wprawdzie na obiekt, lecz nie wchodzące z nim w interakcje w taki sam sposób, jak kreskowania skojarzone. Zob. Przypisywanie kreskowań nieskojarzonych.
Po przypisaniu wypełnienia do obiektu można je dostosowywać, jednak ma to zastosowanie tylko do zaznaczonego obiektu i nie ma wpływu na definicję samego zasobu (wypełnienia). W razie potrzeby spersonalizuj wypełnienie zgodnie z opisem w odpowiednim zagadnieniu:
Kolory: Nadawanie kolorów
Wzory: Kliknij pole wzoru, aby wybrać wzór, a następnie zdefiniuj kolor pierwszego planu i tła zgodnie z opisem w:Nadawanie kolorów. Zob. Tworzenie wzorów niestandardowych do użycia w stylach wypełnianiach i pióra, aby uzyskać więcej informacji o tworzeniu wzorów niestandardowych w bieżącym pliku.
Kreskowania i motywy: Edycja odwzorowania kreskowania lub motywu
Gradienty: Edycja odwzorowania gradientu
Obrazy: Edycja odwzorowania obrazu
Opcjonalnie dostosuj krycie wypełnienia (zob. Krycie), wykonując jedną z następujących czynności:
Kliknij wartość procentową i wprowadź własną wartość.
Kliknij pole krycia i przeciągnij uchwyt (kursor przyjmie formę dwustronnej strzałki), aby ustawić żądaną wartość. Zwolnij przycisk myszy, aby zobaczyć efekt operacji na zaznaczonym obiekcie.
Aby użyć krycia klasy, kliknij ikonę ustawień krycia (przypominającą trzy kroki ułożone w pionie) i zaznacz opcję Użyj krycia wypełnienia z klasy.
Aby powiązać krycie pióra z kryciem wypełnienia, kliknij ikonę ustawień krycia i zaznacz polecenie Powiąż krycie pióra . Gdy krycie wypełnienia i pióra są skojarzone, ich wartości procentowe są ustawiane na tę samą wartość, a w obu polach krycia zostanie wyświetlona ikona ogniwa.
Potrzebujesz więcej informacji? Poproś o pomoc naszego wirtualnego asystenta Dexa!